Statystyka w badaniach naukowych

Statystyka sprawdza się w wielu dziedzinach nauki, także w medycynie. Z badań statystycznych korzystają m.in. studenci i doktoranci, którzy przygotowują się do obrony pracy dyplomowej. Wyniki przedmiotowych badań to doskonałe uzupełnienie części teoretycznej pracy magisterskiej lub doktorskiej.

Wykonując badania samodzielnie można popełnić szereg błędów, mniej lub bardziej znaczących, konieczne są także spore nakłady czasowe – w tej sytuacji zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy kompetentnej jednostki, która oferuje tego typu usługi.

Statystyka medyczna a praca naukowa

Każda praca naukowa ma inny cel, a to oznacza, że konieczne jest posiadanie odpowiednich narzędzi i materiałów, także wyników badań statystycznych.

W przypadku medycyny priorytetem jest statystyka medyczna, czyli badania prowadzone w obrębie przedmiotowej dziedziny, ze szczególnym naciskiem na kwestie związane bezpośrednio lub pośrednio z tematem pracy.

Możliwości w zakresie badań statystycznych jest wiele, dzięki czemu bez problemu można wybrać optymalne rozwiązanie – często wystarczające okazują się podstawowe testy opisowe i porównawcze, aczkolwiek pomocne są także analizy korelacyjne i testy istotności statystycznej. Zdarza się także, że stosowane są obliczenia wykorzystujące pozostałe testy parametryczne i nieparametryczne.

Specyficzny charakter statystyki medycznej

Statystyka do prac naukowych powinna być przygotowana rzetelnie i fachowo. Szczególne znaczenie na tej płaszczyźnie mają testy przeżywalności, testy ewolucyjne, analizy koszykowe, analizy z wykorzystaniem modeli regresji oraz analizy wariancji.

Godny podkreślenia jest fakt, że wykorzystanie statystyki do prac naukowych można zauważyć już na etapie projektowania założeń metodologicznych – zapewnia odpowiedni dobór próby badawczej, metod i testów analitycznych, wykorzystywanych podczas pisania pracy naukowej.

Przedmiotowe badania powinny obejmować określony zakres zjawisk, sytuacji i działań związanych z analizowanym i badanym tematem.

Dlaczego warto zlecać wykonanie badań statystycznych?

Samodzielne wykonywanie badań do pracy naukowej w większości przypadków okazuje się rozwiązaniem niewystarczającym lub zbyt mało miarodajnym, dlatego też warto zlecić to zadanie zewnętrznej jednostce, oferującej tego typu usługi.

Firmy specjalizujące się w wykonywaniu statystyki medycznej posiadają odpowiednie narzędzia, czyli platformę analityczną, która jest przystosowana do realizacji tego typu zadań. Optymalne rozwiązanie powinno posiadać moduł intuicyjnego kodowania danych, a także ich walidacji.

Tagi

badania opinii statystyka medyczna statystyka statystyka do prac naukowych badania statystyczne badanie opinii
Badania rynku okiem teleankietera z 5-letnim stażem Sprawna współpraca z agencją badawczą - na jakich zasadach powinna się opierać? Ankiety za pieniądze sposobem na zarabianie Zdecyduj się na realizację marketingowego badania leków i zmaksymalizuj sprzedaż! Statystyka w badaniach naukowych Jakie korzyści można odnieść dzięki realizacji badania rynku fitness? Projekty market research dla farmacji – na czym polegają? Badania ankietowe pracowników – ilościowa ankietyzacja Badania opinii pacjentów – w jakim celu i jak są prowadzone? Sondaże Badania rynku Skuteczne sprawdzanie jakości obsługi Badania rynku dla firm Badania satysfakcji pacjentów Badanie rynku FMCG Badania opinii - najszybciej, najrzetelniej, najtaniej? Badania opinii – krok w przyszłość Badania rynku jako istotny dział badań marketingowych Zalety i wady stosowania poszczególnych technik badań sondażowych Badanie sondażowe Sondaż jako metoda badania opinii publicznej Jak niedrogo przeprowadzić badanie rynku i opinii? Analiza Ankiet Badanie satysfakcji klienta - po co firmom znajomość poziomu zadowolenia klientów? Analiza rynku, czyli jak uzyskać opinie od swojej grupy docelowej Wskaźniki w badaniach satysfakcji klientów Innowacyjny kontakt z klientem dzięki ankietom online Badanie opinii - panel badawczy jako środek komunikacji z klientem Nowoczesne sposoby weryfikacji opinii klientów Dlaczego badanie rynku to szansa na rozwój własnego biznesu? Badania omnibusowe - sposób na szybkie i tanie badanie opinii Opinia klientów pod kontrolą Etyka w procesie badawczym Badania opinii konsumentów w kontekście jakości Jak rozmawiać z pracownikami? Badania satysfakcji klienta Pacjent w świetle swojej opinii Opinia wymagająca stałej kontroli Jak prawidłowo zmierzyć opinię klienta? Badanie opinii klientów - proces skupiony na poprawie sytuacji Badania opinii klientów sposobem na trwałą współpracę Opinia turystów ma znaczenie! Badanie, które może stanowić wizję na przyszłość Badanie satysfakcji konsumentów jako droga do sukcesu Dlaczego warto przeprowadzać badania satysfakcji klientów? Co należy wiedzieć o badaniach opinii pracowników? Czego dowiesz się o swoich pracownikach podczas badania ich opinii? Wskazówki dotyczące realizacji badań satysfakcji pracowników Na czym polega zarabianie na ankietach i z czym się to wiąże? Profesjonalna obsługa pacjenta a innowacje w branży medycznej Panel badawczy Badania rynku. Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® Do kogo trafiają ankiety online? Jakie są zalety metody badań telefonicznych CATI? Projektowanie badań online w trzech krokach Badania rynku i analiza - klucz do podejmowania lepszych decyzji biznesowych Jak znaleźć właściwych respondentów do ankiety online? Wskazówki dotyczące przeprowadzania badań CATI 3 najlepsze pytania do przedsprzedażowej ankiety online, jakie możesz zadać Jak zmienia się miesiączka po 40 Masz problemy z nerkami? Unikaj tych produktów Darmowy program dla gabinetu - Medfile FREE
Badania ankietowe od 4 zł.