Masz problemy z nerkami? Unikaj tych produktów

Nasze nerki są niezbędne do życia. Dlatego ważne jest, aby o nie dbać. Zrównoważona dieta jest niezbędna poprzez ograniczenie spożycia niektórych rodzajów żywności, zwłaszcza białek i bardzo słonych pokarmów.

Nerki są narządami o kluczowym znaczeniu, podobnie jak serce i płuca. Ich podstawową funkcją jest usuwanie niektórych odpadów wytwarzanych przez organizm lub pochodzących z diety, w tym mocznika, powstającego w wyniku trawienia białek, kreatyniny z komórek mięśniowych, kwasu moczowego i innych toksyn.

Nerki pełnią również inne funkcje:

 • bilansują minerały potrzebne organizmowi, takie jak potas, sód i wapń z pożywienia...;
 • utrzymują równowagę wodną naszego ciała poprzez produkcję moczu;
 •  produkują hormony, enzymy i witaminy.

Aby zadbać o swoje nerki i zapobiec chorobom nerek, które prowadzą do przewlekłej niewydolności nerek, zaleca się stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety, regularne nawadnianie organizmu w ciągu dnia oraz uprawianie aktywności fizycznej, z których wszystkie są sposobami zapobiegania nadwadze i otyłości, czynnikom ryzyka chorób nerek. Należy również ograniczyć spożycie soli, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi, które sprzyja chorobom nerek. Należy również ograniczyć spożycie białek i lipidów, ponieważ te makrocząsteczki są filtrowane przez nerki. Nadmiar tych składników odżywczych może przeciążyć ten organ filtrujący. Aby zapobiec powstawaniu kamieni nerkowych, zaleca się ograniczenie spożycia cukru, a w szczególności fruktozy rafinowanej, oraz napojów bezalkoholowych, które zakwaszają mocz, co sprzyja tworzeniu się kamieni nerkowych. Jeśli martwisz się o swoje nerki udaj się do lekarza, który może zlecić odpowiednie badania kontrolne oraz przepisać ereceptę.

Jakie produkty szkodzą nerkom?

 1. Jaja

Jajka są pokarmem kwasotwórczym, podobnie jak mięso i ser. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej sprzyjają powstawaniu kamieni nerkowych. Im mniej kwasotwórczych pokarmów spożywasz, tym mniej prawdopodobne jest, że znajdziesz kwas w moczu i tym mniej jest materiału do tworzenia kamieni.

 1. Alkohol

Nadmierne spożycie alkoholu jest szkodliwe dla nerek. Napoje alkoholowe podnoszą ciśnienie krwi, co sprzyja rozwojowi niewydolności nerek.

 1. Cukier

Rafinowane cukry przemysłowe, takie jak te znajdujące się w pieczywie przemysłowym, obciążają trzustkę i nerki. Żywność bogata w cukry rafinowane również sprzyja rozwojowi kamieni nerkowych

 1. Ciemna czekolada

Ciemna czekolada jest bogata w szczawian wapnia. Większość kamieni moczowych jest tworzona przez szczawian wapnia. Aby zapobiec powstawaniu kamieni moczowych, ogranicz spożycie ciemnej czekolady i innych pokarmów bogatych w szczawiany wapnia w mniejszym stopniu: rabarbaru, orzechów ziemnych, orzechów włoskich, migdałów, szpinaku, szparagów itp.

 1. Czerwone mięso

Nadmierne spożycie białek, a zwłaszcza czerwonego mięsa prowadzi do nadmiaru mocznika lub fosforu, co zwiększa obciążenie nerek. Idealnie, lepiej nie przekraczać spożycia 70 do 100 gramów białka dziennie, dając pierwszeństwo białego mięsa, jaj i produktów mlecznych. Im większe spożycie białek zwierzęcych (mięso, ryby, jaja, itp.), tym większe wydalanie wapnia z moczem i tym większe ryzyko wystąpienia kamieni moczowych.

 1. Kawa

Nadmierne spożycie kawy podnosi ciśnienie krwi poprzez stymulację układu krążenia. Wysokie ciśnienie krwi jest czynnikiem ryzyka niewydolności nerek.

 1. Cola

Dwie szklanki coli dziennie podwajają ryzyko rozwoju niewydolności nerek. Coca-Cola zawiera kwas fosforowy. Wysoki poziom kwasu fosforowego jest znany z tego, że upośledza funkcjonowanie nerek i sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych. Ogólnie rzecz biorąc, wykazano, że spożycie sody wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju przewlekłej choroby nerek.

 1. Ser kozi

Kozi ser, podobnie jak inne produkty mleczne, jest pokarmem zakwaszającym. Dieta kwaśna może być szkodliwa dla nerek, które muszą przystosować się do zwiększonego wydalania kwasów w celu utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej. Z drugiej strony, pokarmy alkaliczne (głównie owoce i warzywa) pomagają oczyścić nerki i układ moczowy.

 1. Sól

Spożywana w nadmiarze sól podnosi ciśnienie krwi, co prowadzi do postępującego stwardnienia naczyń nerkowych. Wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca są głównymi przyczynami niewydolności nerek, choroby nerek, która prowadzi do pogorszenia ich zdolności filtracyjnych. Zaleca się spożywanie maksymalnie 5g soli dziennie.

Badania rynku okiem teleankietera z 5-letnim stażem Sprawna współpraca z agencją badawczą - na jakich zasadach powinna się opierać? Ankiety za pieniądze sposobem na zarabianie Zdecyduj się na realizację marketingowego badania leków i zmaksymalizuj sprzedaż! Statystyka w badaniach naukowych Jakie korzyści można odnieść dzięki realizacji badania rynku fitness? Projekty market research dla farmacji – na czym polegają? Badania ankietowe pracowników – ilościowa ankietyzacja Badania opinii pacjentów – w jakim celu i jak są prowadzone? Sondaże Badania rynku Skuteczne sprawdzanie jakości obsługi Badania rynku dla firm Badania satysfakcji pacjentów Badanie rynku FMCG Badania opinii - najszybciej, najrzetelniej, najtaniej? Badania opinii – krok w przyszłość Badania rynku jako istotny dział badań marketingowych Zalety i wady stosowania poszczególnych technik badań sondażowych Badanie sondażowe Sondaż jako metoda badania opinii publicznej Jak niedrogo przeprowadzić badanie rynku i opinii? Analiza Ankiet Badanie satysfakcji klienta - po co firmom znajomość poziomu zadowolenia klientów? Analiza rynku, czyli jak uzyskać opinie od swojej grupy docelowej Wskaźniki w badaniach satysfakcji klientów Innowacyjny kontakt z klientem dzięki ankietom online Badanie opinii - panel badawczy jako środek komunikacji z klientem Nowoczesne sposoby weryfikacji opinii klientów Dlaczego badanie rynku to szansa na rozwój własnego biznesu? Badania omnibusowe - sposób na szybkie i tanie badanie opinii Opinia klientów pod kontrolą Etyka w procesie badawczym Badania opinii konsumentów w kontekście jakości Jak rozmawiać z pracownikami? Badania satysfakcji klienta Pacjent w świetle swojej opinii Opinia wymagająca stałej kontroli Jak prawidłowo zmierzyć opinię klienta? Badanie opinii klientów - proces skupiony na poprawie sytuacji Badania opinii klientów sposobem na trwałą współpracę Opinia turystów ma znaczenie! Badanie, które może stanowić wizję na przyszłość Badanie satysfakcji konsumentów jako droga do sukcesu Dlaczego warto przeprowadzać badania satysfakcji klientów? Co należy wiedzieć o badaniach opinii pracowników? Czego dowiesz się o swoich pracownikach podczas badania ich opinii? Wskazówki dotyczące realizacji badań satysfakcji pracowników Na czym polega zarabianie na ankietach i z czym się to wiąże? Profesjonalna obsługa pacjenta a innowacje w branży medycznej Panel badawczy Badania rynku. Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® Do kogo trafiają ankiety online? Jakie są zalety metody badań telefonicznych CATI? Projektowanie badań online w trzech krokach Badania rynku i analiza - klucz do podejmowania lepszych decyzji biznesowych Jak znaleźć właściwych respondentów do ankiety online? Wskazówki dotyczące przeprowadzania badań CATI 3 najlepsze pytania do przedsprzedażowej ankiety online, jakie możesz zadać Jak zmienia się miesiączka po 40 Masz problemy z nerkami? Unikaj tych produktów Darmowy program dla gabinetu - Medfile FREE
Badania ankietowe od 4 zł.