Jak zmienia się miesiączka po 40

Zmiany w wahaniach hormonalnych w wieku około 40 lat mogą powodować wiele zmian w cyklu miesiączkowym. Częstotliwość, intensywność, ból i objawy związane z menstruacją mogą się różnić, a Ty możesz być zaskoczona. Dowiedz się, czego się spodziewać po 40 urodzinach.

Od czasu pojawienia się pierwszego krwawienia, twój okres stał się terminem miesięcznym, z wyjątkiem okresu ciąży. Pewnie kolejne cykle będą się powtarzać do około 50 roku życia, aż nadejdzie menopauza. Na przestrzeni lat, być może zauważyłeś już niewielkie zmiany, bezpośrednio związane z hormonami. Ale co się dzieje w wieku około 40 lat? To wtedy ciało zaczyna się zmieniać. Okres premenopauzy to czas największych wahań i zmian w życiu kobiety. To, co się dzieje w tym okresie, często wydaje się nam niezrozumiałe i bardziej zagmatwane niż kiedykolwiek wcześnie.  Oto, czego możesz się spodziewać:

Zmiany w menstruacji

Przed osiągnięciem menopauzy, Twoje ciało przechodzi przez premenopauzę,  fizjologiczne wygaszanie funkcji jajników nie odbywa się z dnia na dzień.  Jest to czas przejścia, który może trwać od jednego do pięciu lat. Menstruacja może stać się nieregularna, częstsza lub rzadsza, krwawienia lżejsze lub bardziej obfite. Jajniki zaczynają oszczędzać. Jajnik do jednego procesu owulacji nie indukuje już dwóch tysięcy pęcherzyków, tak jak robił to wcześniej, ale ogranicza się na przykład do 200. Zdarzają się cykle bezowulacyjne, a w końcowym etapie ma miejsce stopniowe wydłużanie się okresu między miesiączkami, aż do całkowitego ich zaniku. Czasami zdarza się sytuacja zupełnie odwrotna, tzn. cykle menstruacyjne ulegają wydłużeniu, nawet do 60 dni. Ponadto wahaniom podlega również czas trwania samej miesiączki. Krwawienia mogą utrzymywać się nawet 10–14 dni. Należy wówczas pamiętać o kontroli morfologii krwi, aby uchwycić moment pojawiającej się niedokrwistości.

Silniejszy ból

Hormony zmieniają się bardziej gwałtownie, a objawy przedmiesiączkowe, takie jak skurcze brzucha i wahania nastroju, mogą się nasilać. Estrogen i progesteron są przyczyną bólu. Dobra wiadomość jest taka, że objawy te powinny się zmniejszać w miarę zbliżania się do menopauzy. Objawem przesunięcia się narządów wewnętrznych w kierunku lub do pochwy jest zwykle ból, trudności w oddawaniu moczu, dyskomfort podczas stosunku. Wzdęcia i gazy to bardzo częsty objaw menopauzy, pojawia się u on u blisko 70 proc. kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Może pojawić się także  piekący ból języka lub ust. W obrębie jamy ustnej typowe w okresie menopauzy są również inne dolegliwości: krwawienie z dziąseł, niesmak w ustach oraz nieprzyjemny oddech. Powszechnym problemem są również bóle głowy, które są następstwem przejściowego rozszerzania się naczyń krwionośnych w głowie.. Drastyczny spadek estrogenu, może wywołać bóle stawów i napięcie mięśni praktycznie w całym ciele. Wahania hormonalne mają wpływ na modulację bólu i pojawiania się nadwrażliwości bólowe. Szczególnie groźne jest wystąpienie zaburzeń metabolicznych, ponieważ zwiększają one ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. 9 proc. kobiet w Polsce wykazuje w wieku menopauzalnym nieprawidłową tolerancję glukozy, a kolejne 9 proc. ma cukrzycę typu 2.

Powrót do okresu dojrzewania

Myślałaś, że pozbyłeś się wszystkich problemów z dojrzewaniem? Zła wiadomość jest taka, że po czterdziestce, możesz znów mieć  trądzik. Jest to drugi etap szalejących hormonów, które wywołują szereg objawów. Stopniowe wygaszanie funkcji hormonalnej jajników wpływa znacząco na  kondycję skóry. W okresie przekwitania, niedobór estrogenów nasila objawy starzenia się, zaczynają pojawiać się bruzdy. Wzrasta utrata wilgoci, skóra staje się sucha, cienka, traci sprężystość. Pojawiają się zauważalne plamy pigmentacyjne i zaczerwienienia. Zaburzona zostaje synteza kolagenu, elastyny, lipidów i kwasu hialuronowego. Zanikająca tkanka tłuszczowa sprawia z kolei, że zmieniają się rysy twarzy. Szalejące hormony wywołują  wypieki na twarzy i dekolcie, silne pocenie się, wrażenie kręcenia się w głowie i osłabienia, a nawet uczucie kołatania serca. Nagłe i gwałtowne zmiany nastrojów to kolejny, po uderzeniach gorąca, bardzo częsty objaw menopauzy. Kobiety w okresie przekwitania potrafią odczuwać bardzo skrajne emocje w ciągu jednego dnia czy nawet chwili, łatwo popadają w stany depresyjne, drażliwość, nerwowość oraz euforię, którą doskonale pamiętają z młodzieńczych lat.

Pamiętaj, że mimo iż szanse na zajście w ciążę po 40. roku życia maleją, ciąża nadal jest możliwa. Jeśli nie chcesz podjąć tego ryzyka, nie zapomnij o środkach antykoncepcyjnych. A jeśli zauważysz nagłe i znaczące zmiany w cyklu miesiączkowym, porozmawiaj z ginekologiem.

Badania rynku okiem teleankietera z 5-letnim stażem Sprawna współpraca z agencją badawczą - na jakich zasadach powinna się opierać? Ankiety za pieniądze sposobem na zarabianie Zdecyduj się na realizację marketingowego badania leków i zmaksymalizuj sprzedaż! Statystyka w badaniach naukowych Jakie korzyści można odnieść dzięki realizacji badania rynku fitness? Projekty market research dla farmacji – na czym polegają? Badania ankietowe pracowników – ilościowa ankietyzacja Badania opinii pacjentów – w jakim celu i jak są prowadzone? Sondaże Badania rynku Skuteczne sprawdzanie jakości obsługi Badania rynku dla firm Badania satysfakcji pacjentów Badanie rynku FMCG Badania opinii - najszybciej, najrzetelniej, najtaniej? Badania opinii – krok w przyszłość Badania rynku jako istotny dział badań marketingowych Zalety i wady stosowania poszczególnych technik badań sondażowych Badanie sondażowe Sondaż jako metoda badania opinii publicznej Jak niedrogo przeprowadzić badanie rynku i opinii? Analiza Ankiet Badanie satysfakcji klienta - po co firmom znajomość poziomu zadowolenia klientów? Analiza rynku, czyli jak uzyskać opinie od swojej grupy docelowej Wskaźniki w badaniach satysfakcji klientów Innowacyjny kontakt z klientem dzięki ankietom online Badanie opinii - panel badawczy jako środek komunikacji z klientem Nowoczesne sposoby weryfikacji opinii klientów Dlaczego badanie rynku to szansa na rozwój własnego biznesu? Badania omnibusowe - sposób na szybkie i tanie badanie opinii Opinia klientów pod kontrolą Etyka w procesie badawczym Badania opinii konsumentów w kontekście jakości Jak rozmawiać z pracownikami? Badania satysfakcji klienta Pacjent w świetle swojej opinii Opinia wymagająca stałej kontroli Jak prawidłowo zmierzyć opinię klienta? Badanie opinii klientów - proces skupiony na poprawie sytuacji Badania opinii klientów sposobem na trwałą współpracę Opinia turystów ma znaczenie! Badanie, które może stanowić wizję na przyszłość Badanie satysfakcji konsumentów jako droga do sukcesu Dlaczego warto przeprowadzać badania satysfakcji klientów? Co należy wiedzieć o badaniach opinii pracowników? Czego dowiesz się o swoich pracownikach podczas badania ich opinii? Wskazówki dotyczące realizacji badań satysfakcji pracowników Na czym polega zarabianie na ankietach i z czym się to wiąże? Profesjonalna obsługa pacjenta a innowacje w branży medycznej Panel badawczy Badania rynku. Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® Do kogo trafiają ankiety online? Jakie są zalety metody badań telefonicznych CATI? Projektowanie badań online w trzech krokach Badania rynku i analiza - klucz do podejmowania lepszych decyzji biznesowych Jak znaleźć właściwych respondentów do ankiety online? Wskazówki dotyczące przeprowadzania badań CATI 3 najlepsze pytania do przedsprzedażowej ankiety online, jakie możesz zadać Jak zmienia się miesiączka po 40 Masz problemy z nerkami? Unikaj tych produktów Darmowy program dla gabinetu - Medfile FREE
Badania ankietowe od 4 zł.