Badania opinii – krok w przyszłość
CATI-System to rewolucyjne rozwiązanie, które pozwoli przenieść cały proces badania opinii do wewnątrz przedsiębiorstwa, zamiast zlecania go zewnętrznym badaczom. Dzięki temu znacznie skraca się czas oczekiwania na wyniki sondażu. Dodatkowo, zastosowanie metody CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interviewing – wspierany komputerowo wywiad telefoniczny) obniża koszty badania w stosunku do tradycyjnej formy zbierania danych metodą papier+ołówek.
Jak to możliwe? Nie ma konieczności drukowania ankiet papierowych, nie trzeba także wprowadzać danych pozyskanych z pomocą papieru do systemu komputerowego, gdzie możliwe będzie wykonanie obliczeń. Technika CATI pozwala na bieżące wprowadzanie danych do komputera, gdzie stale są one zliczane, co daje również możliwość wglądu w statystyki badania przez cały czas trwania badania.
CATI w firmie
Pojawienie się oprogramowania dla CATI w ofercie niektórych firm badawczych podnosi po raz kolejny temat działów badawczo-rozwojowych w polskich przedsiębiorstwach. Tańszy sposób wykonywania sondaży może okazać się dla wielu okazją do zmiany wizerunku. Nowoczesne społeczeństwo jest przekonane o wielkiej roli badań w zachowywaniu zdrowia oraz unikaniu zagrożeń a także w szybkim reagowaniu na nieprawidłowości. Także w firmie powinien funkcjonować podobny system profilaktyki.
Badanie CATI można wykonać jeśli tylko posiada się komputer z dostępem do Internetu i zestaw słuchawek z mikrofonem. Potrzebne będzie jeszcze tylko wspomniane oprogramowanie do CATI. Takie systemy pojawiają się w internetowej ofercie firm badawczych, które udostępniają je na swoich serwerach. Zakup licencji umożliwia korzystanie z panelu administratorskiego takiego oprogramowania.
Co daje zakup licencji oprogramowania do CATI
Mając uprawnienia administratora, możne tworzyć konta ankieterskie i kwestionariusze badania. Do dyspozycji są liczne narzędzia pomocy, a przed błędami chronią moduły eliminujące pomyłki na kolejnych etapach pracy. Funkcją poprawiającą bezpieczeństwo jest automatyczne tworzenie zapasowej kopii zebranych danych na serwerze, co zapobiega utracie danych w razie awarii sprzętu na którym prowadzono sondaż.
Kreator ankiet dostępny w systemie badawczym do CATI zwykle charakteryzuje się możliwością tworzenia kwestionariuszy o różnym stopniu skomplikowania. Pytania można wzbogacać o treści multimedialne, można tworzyć przejścia między pytaniami (różne odpowiedzi na to samo pytanie odsyłają do różnych pytań), rozbudowywać kafeterię albo wprowadzać stopniowalność odpowiedzi. Oczywiście dostępne funkcje zależą od wybranego oprogramowania CATI. W przypadku dużego skomplikowania ankiety należy zadbać, żeby nie zawierała ona błędów logicznych, które utrudniałyby interpretację wyników badania. Za eliminację tego rodzaju pomyłek odpowiedzialny jest system zabezpieczeń, zwany modułem testowania logiki ankiety.